Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Walonia

Wszystkie przewodniki

Walonia

Pozycja submenu
Walonia

Usytuowana na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków komunikacyjnych Europy, w bezpośrednim zasięgu takich metropoli,i jak Paryż, Londyn, Amsterdam czy Kolonia, Walonia, to nie tylko ponad tysiącletnia historia ściśle związana z losami naszego kontynentu, lecz także pół miliona hektarów dziewiczych lasów i puszczy oraz setki nieskażonych rzek i potoków. Połączona z głównymi szlakami międzynarodowymi i stale rozbudowywana, Walońska sieć autostrad jest najgęstszą i prawdopodobnie jedną z najlepiej wyposażonych na świecie.

 

Region Walonii podzielony jest na pięć prowincji (Brabancja Walońska, Hainaut, Luksemburg Belgijski i Namur), liczące 262 gminy. Poza samą stolicą Namur, głównymi miastami są: Charleroi, Liège, Mons i La Louviere.

 

Od pól bitewnych w Waterloo i Bastogne, po zamczyska w Bouillon i La Roche-en-Ardenne, od rezerwatów przyrodniczych w Han-Sur-Lesse i Aywaille po nabrzeża Mozy w Liège i Namur, gościnna Walonia czeka na turystów z całego świata. Walonia to wyjątkowo urozmaicona kraina, gdzie każdy turysta znajdzie dla siebie miejsce i zajęcie: spływy kajakowe górskimi potokami, spacery po ardeńskich lasach lub zwiedzanie grodów historycznych leżących u stóp średniowiecznych twierdz .

 

Walonia przyciąga turystów pięknem rejonu Ardenów oraz niezapomnianym urokiem historycznych miast, w których można odpoczywać i cieszyć się naturą z dala od zgiełku codzienności.

 

POMOST DO PRZESZŁOŚCI

Podróżowanie przez Walonię jest zawsze pełne niespodzianek. Odkryjemy tam wioski, których mieszkańcy kultywują stare tradycje i obyczaje, zobaczymy zabytkowe domostwa, które przetrwały do dzisiejszego dnia oraz znajdziemy zamki i pałace z wszystkich okresów historycznych: średniowieczne warownie, ufortyfikowane siedziby farmerów i otoczone wspaniałymi ogrodami pałace. Zachowało się tu również wiele wspaniałych opactw, m. in. w Orval, Leffe, Maredsous, Chimay, Rochefort i Villers-la-Ville; w niektórych z nich do dziś produkowane są najwyższego gatunku piwa. Walonia ma też do pokazania turystom wiele zabytków z nieco bliższej przeszłości. Le Grand Homu to miejsce, w którym dawniej prowadzono działalność przemysłową, w Blegny, Bois-du - Luc zwiedzać można stare odkrywkowe kopalnie, a na Kanale Centralnym - windy do podnoszenia statków.

 

MAGICZNE MIASTA

Małe miasteczka Walonii zachowały do dzisiaj przyjazną turystom atmosferę i szczególny urok. W Toumai, wokół katedry, zachowały się najstarsze w Europie kamienice mieszczan, którzy wzbogacili się na produkcji gobelinów i porcelany. Charleroi to walońska ojczyzna komiksu. Wśród dzieł sztuki, znajdujących się w zbiorach cytadeli w Namur znaleźć można m. in. talerz Hugo d'Oignies.

 

Liege - Cite ardente - jest znanym centrum sztuki oraz miejscem urodzin Georgesa Simenona. Z kolei w uzdrowisku w Spa, słynnym z właściwości leczniczych swoich wód, zwykły spotykać się dawniej koronowane głowy z całej Europy. Durbuy, położone w samym sercu lasów ardeńskich, jest prawdopodobnie najmniejszym miasteczkiem na świecie.

 

Namur – francuskojęzyczne miasto, położone u ujścia Sambry do Mozy, jest stolicą Walonii. Do 1978 r. w Namur stacjonowała armia belgijska. Żołnierze kwaterowali w XVIII-wiecznej cytadeli, znajdującej się na szczycie stromego wzgórza w południowej części centrum. Dziś jest to największa atrakcja miasta. Przy wąskich uliczkach w centrum stoi również kilka eleganckich, starych rezydencji i zabytkowych kościołów. Tu również znajdują się gwarne bary i doskonałe restauracje.

 

Liège – jest to trzecie co do wielkości miasto Belgii, duży port rzeczny oraz ośrodek przemysłowy u zbiegu Mozy i Ourthe. W Liège (Leodium) znajduje się wiele ciekawych zabytków – kościoły, pałac biskupów, ratusz oraz domy z XVI-XVIII w. Warto też zwiedzić Musée de la Vie Wallonne (Muzeum Życia Walońskiego) mieszczące się we wspaniałej, odrestaurowanej, XVII-wiecznej rezydencji. Muzeum poświęcone jest folklorowi i kulturze walońskiej, które zaprezentowano w starannie odtworzonych wnętrzach i warsztatach rzemieślniczych charakterystycznych dla miasta.

 

Charleroi – jedno z największych miast we francuskojęzycznej części kraju. Nazwę zawdzięcza królowi Karolowi II, który w 1666 r. kazał zbudować w mieście fortyfikacje. Miasto zyskało na znaczeniu w XIX w., dzięki wydobyciu węgla i rudy żelaza. Do miejskich atrakcji należą  Muzeum Fotografii i Musée du Verre (Muzeum Szkła).

 

Waterloo – Bitwa pod Waterloo odbyła się 18 czerwca 1815 r. Napoleon wraz z armią francuską uległ w niej księciu Wellingtonowi, stojącemu na czele wojsk ściągniętych głównie z Wielkiej Brytanii, Prus i Holandii. Mimo znaczenia historycznego, nie dbano dostatecznie o pole bitwy - przez jego część przeprowadzono autostradę. Jednak to, co pozostało robi na turystach duże wrażenie. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Musée Wellington, oddalonego o około 3 km od pola bitwy.

 

ATRAKCJE I MUZEA

Zabytki historii i dzieła sztuki podziwiamy też w licznych muzeach Walonii. Niektóre z nich, jak np. Muzeum Sztuk Pięknych w Tournai i Charleroi oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Liege są bardzo duże. Inne, muzea również posiadają wyjątkowe zbiory: w Binche znajduje się muzeum masek i strojów karnawałowych, w Marche-en Famenne - muzeum koronkarstwa, natomiast w Stavelot muzeum wyścigów jest położone nieopodal motocyklowego toru wyścigowego w Spa-Francorchamps. W Belgii są też ekspozycje, które wybiegają myślą w XXI wiek. Należy do nich Eurospace Center w Redu.


Odwiedzając Belgię warto zwiedzić jaskinie (w Han, Remouchamps, Dinant), rezerwaty przyrody i parki tematyczne, które z pewnością usatysfakcjonują odwiedzających.

 

Źródło: Bruksela, Brugia, Gandawa i Antwerpia - Przewodniki Wiedzy i Życia

 

Copyright © 1995-2015 Grupa Wirtualna Polska